Coraz więcej firm i klientów indywidualnych inwestuje w zieloną energię ze słońca, a Ty kliencie zastanawiasz się:

  • czy to się opłaca?
  • długi czas zwrotu?
  • duża inwestycja?

Wcale nie, za kilka lat drogi klienci to ty będziesz się cieszyć, darmową energią ze słońca, Tobie już po montażu spadną rachunki za energię, zwrot, 4-8 lat to długo? pomyśl iż po tym czasie ty prąd będziesz mieć za darmo, a inni będą dalej musieli płacić, i to więcej niż teraz ponieważ ceny rosną.

My pomożemy w:

  • doborze najoptymalniejszej instalacji
  • załatwieniu wszelkich formalności np z dotacjami
  • nawet w uzyskaniu kredytu/leasingu

FOTOWOLTAIKA

Fotowoltaika pozwala na produkcję energii ze słońca.

Fotowoltaika to nie tylko korzyści dla środowiska, ale także dla kieszeni użytkowników. Panele słoneczne to doskonała inwestycja dla osób, które chcą oszczędzić na rachunkach za prąd. Po zamocowaniu paneli fotowoltaicznych na dachu budynku lub na gruncie możemy cieszyć się darmową energią.

 

Panele fotowoltaiczne(1) produkują energię elektryczną dzięki słońcu. 

Energia trafia do inwertera(2), który prąd stały z paneli zamienia na przemienny z jakiego korzystają nasze sprzęty domowe. 

Inwerter oddaje energię do sieci wewnętrznej budynku za pośrednictwem rozdzielnicy głównej(3)

Energię możemy wykorzystywać na własne potrzeby. Niewykorzystana przez nas energia trafia do sieci. Energetyka pozwala nam 80% oddanej energii do sieci odebrać z powrotem. Energetyka na własny koszt wymienia istniejący licznik jednokierunkowy na licznik dwukierunkowy(4), który liczy energię pobraną z sieci, a także energię oddaną od sieci.

Ogniwa monokrystaliczne

Ogniwa monokrystaliczne jak sama nazwa wskazuje zbudowane są z monolitycznego kryształu krzemu, o kształcie walca i średnicy ok. 30cm, pociętego na płytki o grubości 2-3mm. Kryształ ten uprzednio hoduje się pod ścisłą kontrolą, powolnie wyciągając z roztopionego krzemu krystaliczny zarodek. Jako, że mają one pierwotnie kształt kolisty, aby wyeliminować znaczne straty materiału nie wycina się z nich kwadratów a ośmiokąty – stąd pochodzi ich charakterystyczny kształt. Sprawność ogniw monokrystalicznych wynosi średnio ok. 14-17%.

Ogniwa polikrystaliczne

Ogniwa polikrystaliczne zbudowane są z wykrystalizowanego krzemu. Jako, że najlepszym kształtem dla ogniw jest kwadrat, pozwalający na szczelne pokrycie panelu materiałem półprzewodnikowym, ogniwa polikrystaliczne krystalizują w prostopadłościennej kadzi po czym również tnie się je na cienkie płytki. Krystaliczna budowa uwidacznia się poprzez niejednolitą powierzchnię płytki i wraz z kwadratowy kształtem, stanowi charakterystyczną cechę tego typu ogniwa. Ogniwa polikrystaliczne osiągają sprawności rzędu 12-14%.

Podstawowe różnice

Jednorodność kryształu ogniw monokrystalicznych i ich uporządkowana struktura wewnętrzna pozwalają na osiąganie wyższych sprawności niż mniejszej czystości ogniwa polikrystaliczne. Ośmiokątny kształt płytek monokrystalicznych determinuje natomiast większe przerwy między ogniwami w obrębie baterii niż w przypadku kwadratowych elementów polikrystalicznych – co odbija się na sprawności całego panelu i zmniejsza różnicę wynikającą z wyższej sprawności pojedynczych ogniw. Nieco wyższą moc z jednostki powierzchni możemy uzyskać z paneli monokrystalicznych, przez co panele polikrystaliczne tej samej mocy zajmują zazwyczaj większą powierzchnię. Różnicę w sprawności można również zauważyć przy różnych warunkach atmosferycznych – panele monokrystaliczne lepiej radzą sobie w dni słoneczne, podczas gdy polikrystaliczne mogą osiągać wyższą efektywność w warunkach zachmurzenia. Wysokie nakłady produkcyjne technologii monokrystalicznej przyczyniają się do dużo wyższych cen tego typu paneli w stosunku do paneli polikrystalicznych, co bezpośrednio przekłada się na ok. 80% udział tych drugich w rynku technologii fotowoltaicznych.

Zalety fotowoltaiki:
– bezpośrednie wytwarzanie energii elektrycznej
– sprawność przetwarzania energii jest taka sama niezależnie od skali produkcji
– w czasie produkcji energii nie powstają szkodliwe dla zdrowia i życia gazy
– konserwacja i obsługa nie wymagają dużych nakładów
– moc jest wytwarzana pomimo pochmurnych dni (wykorzystywanie światła rozproszonego)

Początkowo ogniwa fotowoltaiczne były drogie i wykorzystywano je jedynie w ściśle określonych celach np. jako niezawodne źródło energii dla pojazdów kosmicznych. W raz z upływem czasu i rozwojem technologii fotowoltaika stała się pewnym źródłem energii do różnych zastosowań. Systemy fotowoltaiczne są przenośne, lekkie, modułowe i niezawodne. Ich postawienie zajmuje niewiele czasu a ich lokalizacja może być obszarem odizolowanym od kosztownej infrastruktury. Są one także ciche, nie wymagają paliwa ani wody i nie zanieczyszczają środowiska.

Pomimo dosyć wysokiego początkowego kosztu instalacji takiego systemu jest to opłacalna inwestycja, gdyż niskie koszty utrzymania i wysoka niezawodność dają efekt niskich kosztów całkowitych.