Instalacja fotowoltaiczna pozwala wyprodukować prąd we własnym zakresie i na własny użytek, za pomocą energii słonecznej. Energia elektryczna uzyskana w ten sposób może być wykorzystywana na bieżąco w gospodarstwie domowym, magazynowana lub odsprzedawana do zakładu energetycznego. Dzięki temu inwestor może uniezależnić się od dostaw i cen prądu.
Bardzo często fotowoltaika jest mylona z kolektorami słonecznymi. Obie instalacje czerpią energię ze słońca, jednak mają zupełnie odmienne możliwości. Na pierwszy rzut oka bardzo trudno odróżnić instalację fotowoltaiczną od kolektorów słonecznych, ale na tym kończą się podobieństwa. Panele przetwarzają energię słoneczną na prąd, a kolektory słoneczne – na ciepło.
Ze względu na uniwersalność paneli fotowoltaicznych, cieszą się one większą popularnością niż kolektory słoneczne. Energię elektryczną można wykorzystać do zasilenia dowolnych urządzeń, łącznie z kotłem elektrycznym, natomiast kolektory służą jedynie do podgrzewania wody użytkowej.

Jak to działa ?
Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną przez odbicie fotonów od powłoki wewnątrz ogniwa. Wytwarzany prąd stały przepływa do inwertera, gdzie przetwarzany zostaje na prąd zmienny.
Wytwarzana za pomocą paneli fotowoltaicznych energia elektryczna może być wykorzystywana na bieżąco przez gospodarstwo domowe lub magazynowana w tzw sieci. Nadwyżki prądu mogą zostać oddane do zakładu energetycznego i w razie potrzeby wykorzystane w ciągu roku od oddaniach ich do sieci. Co jest ważne, system operatora (dostawcy) co miesiąc monitoruje ilość energii oddanej do sieci, dzięki temu najpierw korzystamy z tego co oddaliśmy do sieci, a potem dopiero w razie potrzeby pobieramy energię zgodnie z taryfą.
Zależnie od struktury i technologii produkcji, wyróżniane są ogniwa fotowoltaiczne z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Największą sprawność uzyskują ogniwa monokrystaliczne.
Ciągły wzrost cen energii i paliw sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę jest coraz bardziej opłacalna. Sprzyjają jej również dostępne dofinansowania oraz możliwość przekazywania wyprodukowanych nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej. W czasie większego zapotrzebowania na energię, inwestor może ją swobodnie odebrać, co wpłynie na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd.
Domowe elektrownie słoneczne zyskują na popularności szczególnie wśród właścicieli domów energooszczędnych. Instalacje fotowoltaiczne doskonale współgrają z kotłami elektrycznymi, znacznie zmniejszając rachunki za prąd, nawet w czasie dużego zapotrzebowania na energię elektryczną, co jeszcze bardziej wpływa na opłacalność instalacji fotowoltaicznych.
Panele fotowoltaiczne są zaliczane do Odnawialnych Źródeł Energii, ponieważ czerpią energię pochodzącą z promieni słonecznych. Działanie fotowoltaiki nie wpływa negatywnie na środowisko – nie wytwarza spalin. Instalacja fotowoltaiczna nie generuje dodatkowych kosztów, dlatego od chwili jej uruchomienia, inwestor zaczyna oszczędzać na rachunkach za prąd.
Inwestor może zdecydować się na montaż fotowoltaiki w dowolnym momencie, ponieważ nie łączy się to z wymianą instalacji elektrycznej. Panele wykorzystują już istniejącą instalację – zazwyczaj skrzynkę rozdzielczą. Różnica polega jedynie na posiadaniu własnej mikroinstalacji, która produkuje prąd. Zależnie od rodzaju inwertera zasilana jest jedna lub trzy fazy. Warto też zwrócić uwagę na to, że instalacje słoneczne są częścią programu czyste powietrze