Gniazdko Wi-Fi – zbędne czy niezbędne?
Poniższy wpis opisuje z mojej perspektywy funkcjonalność i zastosowanie nowinek technologicznych związanych z inteligentnym domem. Tematyka jest dość ciekawa i szeroka, skupię się tu głównie na funkcjonalności i ewentualnym zastosowaniu niżej wymienionych produktów w naszych gospodarstwach domowych. Pasjonatów odsyłam do Internetu gdzie dostępne są całe gamy tego typu urządzeń wraz z ich opisami technicznymi.
Od pewnego czasu obserwuję w Warszawskim Innogy dość intrygujące promocje dla klientów związane z inteligentnym domem. Pierwszą ich akcją był wynajem żarówek LED, za które opłata była doliczana do rachunku. Po podliczeniu koszt żarówki był bardzo wysoki bo wynosił ok. 130 zł, dla porównania cena takiej samej w markecie oscylowała w granicach 35-45 zł na tamten moment. Wieć słabo to wygądało ale pracownicy BOK Innogy gorąco namawiali na branie żarówki na raty:D:D:D
Wydawać się to może teraz śmieszne, ale mnóstwo starszych ludzi to kupiło w tej ofercie.
Gniazdko WI-FI
Obecnie z ciekawszych produktów adresowanych do klientów mieszkających raczej w domach niż w mieszkaniach są gniazdka Wi-Fi oraz system sterujący ogrzewaniem, który opiszę w odrębnym artykule. Tutaj skupię się na gniazdkach.
Z mojego punktu widzenia są to o tyle ciekawe urządzenia, iż wspomagają oszczędzanie zarówno energii elektrycznej jak i cieplnej, jednak jak zawsze jest pewne „ale”:). Przeanalizujmy zatem gniazdko Wi-Fi wraz z jego użytecznością oraz ofertę na tego typu urządzenia w Innogy.
Jakie są korzyści?
-zdalne sterowanie oświetleniem w domu (np. podczas wakacji gdy nas nie ma),
-sprawdzanie czy np. żelazko jest wyłączone (ile razy się nad tym zastanawiamy??:),
-analiza poboru energii przez urządzenia (np. ile prądu w ciągu godziny pobiera komputer), dzięki czemu możemy zarządzać zużyciem i wymieniać urządzenia, które są nieekonomiczne lub ograniczyć ich pracę,
– limitowanie dziecku komputera lub TV (oczywiście trzeba pamiętać, że nasze pociechy są kreatywne i prawdopodobnie znajdą sposób aby nas wyrolować:)
– idealny pomysł dla biurowego żartownisia, aby kolegom lub pracownikom płatać figle
Dla kogo?
Tu zaczyna być ciekawie. W Internecie tego typu urządzenia kosztują od 50 do kilkuset złotych w zależności od marki i parametrów. Osobiście uważam, iż takie gniazdka są najbardziej opłacalne gdy mamy cały system, czyli gniazdka lokalne i gniazdo sterujące. Działa to w ten sposób, iż jest tzw. serwer, pod który podpięte są wszystkie gniazdka i dzięki temu możemy w domu wszystko kontrolować, lub wylączać cąłe sekcje w mieszkaniu lub domu za pomocą sterownika oświetlenia całego pokoju lub części domu.
Dla mnie jako osoby mieszkającej w bloku to jest bardziej gadżet niż przydatne urządzenie. Faktycznie, może byłoby fajnie aby podczas urlopu włączały się światła w mieszkaniu aby dać do zrozumienia, że ktoś w nim jest, ale na urlop jeździ się zazwyczaj raz w roku więc byłaby to mało wydajna inwestycja. No chyba, że ktoś chciałby wykorzystać ten patent do karmienia np. kota czy rybek podczas swojej nieobecności
Dobrym miejscem na tego typu urządzenia są domy jednorodzinne gdzie jest kilka pokoi,zwykle ulokowanych na różnych piętrach. Wtedy to, bez biegania możemy sobie wszystko włączać lub wyłączać w zależności od potrzeb. Wtedy już na etapie wykańczania domu, montuje się gniazdka podtynkowe i ustala schemat ich działania.
Wyobraźcie sobie, że każemy naszemu dziecku iść spać i wyłączamy światło ręcznie, potem idziemy na piętro do naszej sypialni i dziecko znów te światło włącza i tak w kółko. No to pyk smartphonem i mały zostaje pogrążony w egipskich ciemnościach do rana. Będzie spać? Wyjścia za dużego niema.
Gniazdko wg oferty Innogy to koszt przy 24 miesiącach ok. 288 za sztukę. Drogo i jak wspomniałem dla wielu osób może być to z dłuższej perspektywy po prostu mało przydatny gadżet w mieszkaniu.
Jeżeli ktoś poważnie zastanawia się nad zastosowaniem tego typu urządzeń u siebie w domu to musi liczyć się ze sporym wydatkiem. Nie jest to tani sprzęt, ale zawsze można skorzystać z alliexpress i kupić tam hurtem kilkadziesiąt sztuk, bo rzadko kiedy montuje się jedno gniazdko w pokoju:).
Ceny są zależne od marki, natomiast chińskie nie znaczy gorsze. Musimy pamiętać, iż ponad połowa światowej produkcji elektroniki odbywa się w Chinach i często pod inną nazwą możemy kupić identyczne urządzenie jak to znanej marki lub nawet jakościowo lepsze. Przykład: telefony Xaomi, niby chińszczyzna ale w środku lepsze i szybsze od flagowców Samsunga. Bardzo Ciekawie jest ten temat opisany tutaj
Tak więc jeżeli zastanawiasz się nad zastosowaniem takiego systemu w swoim domu pamiętaj o przeanalizowaniu całkowitych kosztów oraz zwróć uwagę na:
– przejrzystość i funkcjonalność aplikacji do sterowania oferowanej przez producenta gniazdka,
– kompatybilność gniazdek z innymi urządzeniami np. wyłącznikami do światła,
– okres i warunki gwarancji,
– wsparcie techniczne.
Powyższe linki do stron mają cel tylko i wyłącznie poglądowy, nie jest to post reklamowy i proszę go w ten sposób nie odbierać. Publikując ten post nie mam żadnych profitów związanych ze sprzedażą wyżej wymienionych urządzeń.
Źródła:
www.innogy.com
http://www.pokoleniesmart.pl/…/xiaomi-smart-socket-intelig…/
https://www.orno.pl/pl/
https://www.kickstarter.com/…/60…/the-tech-sync-power-system