Tańsza energia w domu, jak to zrobić aby się nie wrobić i zarobić! Poradnik.

Branżą energetyczną zajmuję się od lutego 2012, od samego początku pracowałem przy klientach biznesowych ponieważ dla nich są najlepsze oferty i mogą zaoszczędzić od 10 do 30% na miesięcznej fakturze. W międzyczasie poszerzyłem profil o doradztwo energetyczne. Pomagam także klientom przy wszelkich sprawach związanych z energią od przepisania licznika, do budowy trafostacji. Do tej pory oszczędności moich klientów idą w setkach tysięcy. O milion mógłbym się pokusić ale nie prowadzę dokładnej statystyki.

Do rzeczy:

Sporo ostatnio przedstawicieli handlowych, odwiedza domy i mieszkania na Białołęce jak i w całej Warszawie, ponieważ znajomi z rożnych części Warszawy i okolic podsyłają mi do przejrzenia umowy na energię które chcieliby zawrzeć. Handlowcy i telemarketerzy prześcigają się oferując tańszy prąd do domu z rożnymi obwarowaniami oferty.

Poniższy artykuł ma na celu uświadomienie wszystkich jak wygląda i z czym oraz jakimi korzyściami się może wiązać zmiana sprzedawcy w domu.

Ogólnie

Cena energii czynnej w Warszawie w taryfie G11 wynosi brutto 0,3397 zł/kwh wg taryfy Innogy
To co oferują firmy to zazwyczaj stawka ok 0,3102 zł/kWh lub czasem mniej lub więcej czyli wychodzi od 2 do 3 groszy taniej, ale w umowach potrafią być poważne obostrzenia takie jak:
– 2 krotna nie terminowa spłata i rabat znika,
– promocja 10% od ceny na czas do odwołania, a potem w obu przypadkach cena wraca do poziomu ceny lokalnego sprzedawcy (Innogy dla Warszawy) lub jest wyższa.

Teraz trochę matematyki:)

Średnio u mnie i u moich znajomych w mieszkaniach się zużywa od 120 do 250 kWh miesięcznie. Dla potrzeb analizy weźmy średnio 200 kWh.
200 kWh x 0,3397 zł/kWh = 67, 94 zł brutto (cena w Innogy)
200 kWh x 0,3002 zł/kWh = 60, 04 zł brutto ( firma konkurencyjna)

Różnica 7,90 brutto na energii czynnej. W skali roku daje nam to 94,80 zł brutto. dla kogoś to nie warte zachodu dla kogoś innego to wypad do kina z dziewczyną lub dzieckiem, ale..

W wielu firmach stosuje się dwie faktury, mamy dwie faktury jedna od Innogy Stoen Operator, a druga od nowego sprzedawcy, niektórzy mogą mieć problem rozróżnić co komu się płaci, co powoduje czasem zaległości.
W 2016 roku z tego co pamiętam weszły przepisy o jednej fw kompleksowej przy zmianie sprzedawcy u klienta indywidualnego. Co to oznacza? Oznacza to iż jeżeli sprzedawca chce uczciwie podejść do tematu to bierze na siebie płatność dystrybutora i wystawia jedna fakturę kompleksową aby klient miał lżej.

Opłaty Handlowe

Tu już się zaczyna zabawa, firmy mające koncesję na obrót energią dla gospodarstw domowych prześcigają się z ukrywaniu opłat handlowych choć nie wszystkie.
w Warszawie (Innogy) jest to stawka przy cyklu
-1 miesięcznym 24,85 zł miesięcznie brutto
-6-cio miesięcznym 5,28 zł miesięcznie brutto
-12 miesięcy 2,82 zł miesięcznie brutto

O co chodzi??, a chodzi o to aby inkasent nie chodził co miesiąc tylko aby mogli nas szacować za energię i obracać często nadpłaconymi pieniędzmi ale jest na to sposób.
Wystarczy zalogować się na stronie Innogy Polska do E-bok i na koniec miesiąca podać odczyt z licznika, który w blokach zazwyczaj znajduje się w pomieszczeniu zwanym licznikownią, ochrona powinna udostępniać

PONIŻSZE FOTO POKAZUJE JAK CZYTAĆ Z  LICZNIKA NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE…:)

Polecam wszystkim okres 6 miesięczny i załatwione. Natomiast oferta innych firm jest zróżnicowana od 5 zł do 30 zł a u rekordzistów bywa i 50 zł plus ubezpieczenie AGD:) oczywiście miesięcznie…
Uczulam aby czytać dokładnie OWU i patrzeć proszę na opłaty windykacyjne bo można zapłacić 5 zł za każdy sms który może być wysłany max 2 razy dziennie od pierwszego dnia przekroczenia terminu płatności, lub telefon z windykacji 15 zł (banki przy tym systemie mogą się uczyć)

Długie umowy

Obecnie trafiają się mi u klientów umowy nawet do końca 2024 roku które niosą ze sobą:
Plusy:
-stawka zagwarantowana na cały okres umowy.
-przełamanie monopolu i szansa dla Polskich firm (Innogy jest niemiecka,  za chwile będzie rosyjska)
Minusy potencjalne:
-na każdy rok wyższa cena (opcjonalnie)
-zapisy w umowie o zwiększeniu ceny gdy ustawodawca nałoży dodatkowe prawa związane z zakupem Energii (kolory/certyfikaty), skutkuje to zwiększeniem stawki za kWh bez zgody klienta. (opcjonalnie)
-dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, komunikacyjne, AGD z firmami krzak.

Porównywarki Internetowe:

Zło w czystej postaci jak dla mnie, ponieważ sam parę razy byłem ciekaw ofert i widziałem ceny po 0,16 zł/kwh itp… Jako że znam ten rynek całkiem nieźle i ceny czarnej energii na giełdzie na dany moment zawsze można sprawdzić.
index BASE_Y-19 i 20 oraz PEAKS dla strefówek np.

Co się okazuje zatem, gdy wczytam się dokładnie w ofertę z porównywarki to zazwyczaj wszystko jest pięknie i cacy! Wystarczy poprosić od sprzedawcy szczegóły to może się okazać promocja trwa przez 3 miesiące, a potem cena normalna. Albo oplata handlowa jest zabójcza. Firmy specjalnie tak robią aby pokazać iż są najtańsze, przynajmniej na początku rzecz jasna. Nie bardzo mogę, bo chcieć bym chciał wypisać kilka takich cwanych firm. Sprzedawcy z tzw „indywidualsów” nie żyją ze sprzedaży energii tylko z opłat handlowych, zazwyczaj.
Kiedyś miałem pewien epizod z firmą na Pomorzu miasta ciekawego i kontrowersyjnego polityka Roberta B. Otóż właściciel tejże firmy powiedział wprost, iż chce mieć 100 000 klientów którzy co miesiąc zapłacą mu 10 zł opłaty handlowej bo to czysty zysk.

Ale to jest na osobny artykuł…

O czym pamiętać podpisując umowę?

jest kilka typowych spraw
nie podpisujemy na już, handlowcy wiedzą jak grać na potrzebie i wywołać emocje. Umowę może zostawić (choć ponoć nie mogą:) i po przeczytaniu jej wnikliwie albo ją podpiszemy albo nie.
sprawdzamy na jaki okres jest umowa i na jaki okres są ceny. Muszą się te okresy pokrywać.
jeżeli jest promocja to czytamy i sprawdzamy warunki promocji
sprawdzamy jakie zużycie wpisuje w umowę handlowiec!!!!
to jest święcie ważne, ponieważ czasem handlowcy są wynagradzani nie tylko za umowę ale też za wolumen (roczna ilość kilowatogodzin na umowie). WAŻNE JEST TO dlatego, iż jeżeli macie w rozliczeniu 6-cio miesięcznym np 900 kWh to rocznie jest to ok 1800 i tak będziecie fakturowani zaliczkowo jak do tej pory przez np Innogy, Pge czy Energę, wiec warto przypilnować aby handlowiec wpisał dokładne zużycie.(rozliczenie półroczne razy 2) w polu planowane zużycie klienta. Zawyżenie wolumenu grozi większymi zaliczkami i wyższymi rachunkami które zostaną rozliczone dopiero po pół roku.

Co zrobić aby w domu zaoszczędzić?

-oświetlenie ledowe od żarówek po systemy pasków ledowych (mała inwestycja ale się szybko zwraca.
Zwykła żarówka o mocy 60 Wat pobiera przez godzinę 60 Wat
1000 Watów to jeden 1kW czyli taka żarówka przy cyklu pracy 6h dziennie pobiera w ciągu miesiąca 10,8 kwh, a żarówki ledowe o tej samej wartości lumenowej 10 raz mniej:)
-wyłączać ze stanu czuwania w urządzeniach itp.
-nie kupować żarówek energooszczędnych indukcyjnych
-podawać do Ebok odczyty z licznika, dzięki czemu unikniemy szacowania i płacenia za więcej niż zużyliśmy.
-systemy inteligentnego domu, ale to już w osobnym artykule.

W tym momencie ceny energii w trafach dla gospodarstw domowych są regulowane przez URE, natomiast z końcem 2019 roku ma się to zmienić. Czy uwolni się rynek gospodarstw domowych? Lepiej żeby tak się nie stało.

Dla uspokojenia, już od kilku lat straszą uwolnieniem rynku, ostatnie miało być w 2016.

#zmianasprzedawcyenergii
#tanszyprad
#Energiawdomu
#Energiadodomu

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.